Zegar wieżowy katedry w Kamieniu Pomorskim – Konferencja

 

Szanowni Państwo. Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa ma przyjemność zaprosić na konferencję Jerzego Jurkiewicza i Czesława Złotnika zatytułowaną „Zegar wieżowy katedry w Kamieniu Pomorskim jako przykład myśli technicznej i zegarmistrzowskiej”. Konferencja odbędzie się w niedzielę 8 kwietnia 2018 roku o godzinie 16:00 w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim przy ulicy Adama Mickiewicza 34.

Program Konferencji:

  1. Czas i zegar – wyjaśnienie pojęć
  2. Historia urządzeń do pomiaru czasu
  3. Zegar na wieży katedry w Kamieniu Pomorskim – historia i budowa
  4. Prace remontowe i konserwatorskie przy zegarze
  5. Synchronizacja zabytkowego zegara z zegarem elektronicznym

Mechanizm zegarowy kamieńskiej katedry pochodzi z XIX wieku. Po wzniesieniu nowej neogotyckiej wieży, zegar wskazywał czas na trzech tarczach. Po przebudowie wieży z 1934 r. zachowano jedną, widoczną z zewnątrz tarczę, na której znajdujące się wskazówki pokazują czas mieszkańcom Kamienia Pomorskiego.

Panowie Jerzy Jurkiewicz i Czesław Złotnik są opiekunami wieżowych mechanizmów zegarowych z Pomorza Zachodniego. W ubiegłym roku przeprowadzili konserwację XIX-wiecznego zegara katedry w Kamieniu Pomorskim. Prace rozpoczęły się w lutym 2017 r. od demontażu zegara. W czerwcu zegar wzbogacono o elektronikę mającą na celu synchronizację zabytkowego mechanizmu z zegarem elektronicznym odbierającym radiowy sygnał czasu zegara atomowego w Mainflingen w Niemczech. Na początku października mechanizm powrócił do kamieńskiej katedry. Po złożeniu i uruchomieniu ponownie wybija godziny i kwadranse na oryginalnych XIX-wiecznych gongach jak przed laty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *