Premiera książki Pana Michała Olejniczaka – „Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic”.

To już w ten weekend Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa oraz Administracja grupy Kolekcjonerzy Zegarków , EWC , Vintage Watches Boutique oraz Chronosfera będą gośćmi Czasu na Wysokości .
21 października 2017 roku, ukaże się na rynku książka Pana Michała Olejniczaka – „Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic”
„Die Turmuhren in Wollstein und der Umgebung”
Książka ta została zaprezentowana po raz pierwszy podczas Festiwalu „It’s all about watches” 30 Września w Łodzi a właściwą premierę będzie miała w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn przy ulicy Gajewskich 48. WYDARZENIE rozpocznie się o godzinie 16.00 .
serdecznie zapraszamy.

Michał Olejniczak – „Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic” – książka będąca podróżą przez świat producentów zegarów wieżowych od Wirtembergii do Śląska, od Bawarii przez Berlin do Wielkopolski, od średniowiecza do kres tradycyjnego zegarmistrzostwa wieżowego w połowie XX wieku.
Książka stanowi zbiór opisów historycznych warsztatów, manufaktur i fabryk wielkich zegarów, których dzieła od pokoleń odmierzają czas w zachodniej Wielkopolsce, a transportowanych z odległych miejsc zarówno jeszcze na wozach pełnych stogów siana w I połowie XIX wieku, jak i prężnie rozwijającą się koleją kilka dekad później. Publikacja zawiera przedruk historycznych reklam, wizerunków oraz liczne fotografie dawne i współczesne. Książka podaje także liczne ciekawostki, których, rzecz jasna, zabraknąć nie może.
Książka zawiera dokładne opisy następujących producentów zegarów wieżowych:
– rodziny Moellinger,
– Johanna Gottlieba Hadanka (producenta znanego później jako Hadank und Sohn),
– C.F.Rochlitz z Berlina,
– Carla Weiss (następnie Gebrüder Momma),
– Johanna Friedricha Weule z Bockenem,
– Georga Richtera z Berlina,
– Gebrüder Meister z Berlina. 

Jednocześnie publikacja prezentuje szczegółowo egzemplarze historycznych, wielkich zegarów, zachowane w zachodniej Wielkopolsce, przy czym opisuje ich konstrukcję, historię, a także przedstawia sylwetki ludzi z nimi związanych.
Dzięki publikacji poznać będzie można zarówno niezwykle dawne egzemplarze wykonane całkowicie ręcznie, ja i te powstałe nieco później w prężnych fabrykach. Odkryją Państwo czasomierz pochodzący z pracowni założonej przez nadwornego zegarmistrza Fryderyka Wilhelma II oraz inny pochodzący od „dostawcy majestatu cesarza i króla Wilhelma II”, będący de facto mniejszą wersją głównego niegdyś zegara w Cesarstwie Niemieckim, działającego do II wojny światowej na Zamku Miejskim w Berlinie.
Publikacja przygotowana jest w języku polskim oraz niemieckim.