Michał Olejniczak i Rafał Pikuła, tworzący zespół „Czas na wysokości” na Festiwalu „Its all about watches”

    

 

Szanowni Państwo. Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Zegarmistrzostwa ma przyjemność przedstawić kolejnych, wspaniałych gości, którzy zaszczycą nas swoją obecnością podczas festiwalu „Its all about watches”. W sobotę 30 września w Instytucie Europejskim każdy z odwiedzających będzie miał możliwość poznać osobiście team „Czas na wysokości”. Panowie Michał Olejniczak oraz Rafał Pikuła oprócz wystawy w Łodzi przedstawią wykład „Historyczni producenci zegarów wieżowych – egzemplarze zachowane w Polsce”. Serdecznie zapraszamy. Poniżej pragnę przedstawić krótki opis ich działalności.

Michał Olejniczak i Rafał Pikuła, tworzący zespół „Czas na wysokości”, działają od 2010 roku, kiedy to w wieku 18 lat rozpoczęli prowadzenie strony www.czasnawysokosci.pl, promującej wiedzę o dawnych zegarach wieżowych.

Pasja zegarmistrzowska towarzyszy im jednak od najmłodszych lat. Systematyczna praca zaowocowała uruchomieniem w roku 2014 pracowni konserwacji zegarów wieżowych w rodzinnej miejscowości obu członków zespołu, czyli w mieście Wolsztynie.

Zespół wyznacza sobie za cel promowanie wiedzy, konserwacje i szeroko rozumianą ochronę dawnych czasomierzy wieżowych. Istotnym obszarem ich działalności stało się także przygotowywanie dokumentacji pod wpisy dawnych czasomierzy do rejestru zabytków ruchomych techniki (m. in dla zegara z wieży kościoła Wang w Karpaczu). Zespół wykonał wiele większych lub mniejszych prac, z którymi można zapoznać się na stronie www.czasnawysokosci.pl w zakładce „Nasze prace – popularyzacja i konserwacje”. W roku 2017 zespół oddał już po gruntownej konserwacji zegar z 1904 roku produkcji Korfhage und Soehne z wieży kościoła p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Spychowie.

Zespół współpracuje także z doświadczonym, poznańskim konserwatorem zegarów wieżowych Krzysztofem Kurkiem. Wspólne zaangażowanie pozwoliło m. in. na gruntowną odbudowę nieczynnego od 1945 roku zegara Johanna Mannhardta w poznańskiej pracowni, poprzedzoną dokumentacją autorstwa zespołu „Czas na wysokości”. Obecnie współpraca skupia się na badaniu zniszczonego w wyniku pożaru XIX-wiecznego zegara z wieży katedry w Gorzowie Wielkopolskim. Z wszystkimi trzema osobami będzie można spotkać się i porozmawiać podczas naszego wydarzenia.

Zanim zespół rozpoczął działalność, jeden z założycieli przez wiele lat gromadził materiały historyczne dotyczące dawnych producentów zegarów wieżowych. Materiały dotyczące tej części z nich, głównie liczne dawne reklamy, ryciny i fotografie oraz bogate opisy historyczne, a których dzieła zobaczyć możemy m. in. w zachodniej Wielkopolsce, będą opublikowane w ramach książki „Zegary wieżowe Wolsztyna i okolic” autorstwa Michała Olejniczaka, której premiera będzie mieć miejsce 21 października 2017 roku o godzinie 16.00 w Bibliotece Miejskiej w Wolsztynie. Oczywiście autor zaprasza wszystkich zainteresowanych gości.

W nawiązaniu do powyższego faktu, zespół przeprowadzi wykład „Historyczni producenci zegarów wieżowych – egzemplarze zachowane w Polsce”.