Elektroniczny papier – Seiko SDGA – CZASOFILE.PL

Pierwszy wypust tego zegarka, to koniec 2010 roku. Nie wiem ile ich wyprodukowano – niektóre źródła mówią o 2500 sztuk, ale nie jestem tego pewien. Wiadome jest jedno – praktycznie nie występują na rynku wtórnym.

Zegarek ten jest nawiązaniem do pierwszego na świecie zegarka z 6 cyfrowym wyświetlaczem LCD jakim był SEIKO 0614 zwany tez jako 06LC. Początek numeru seryjnego “00xx” wskazuje na oddanie czci temu projektowi.

Cechy wspólne ?

Kształt, układ przycisków i wykonanie.
Zarówno LC06 wykonany bardzo nowocześnie i dokładnie jak na rok 1973, tak i ten jest wykonany na najwyższym dostępnym poziomie dla zegarków elektronicznych. Jest co ciężki kawałek chleba w tej kwestii, bo w większości krajów zegarek elektroniczny postrzegany jest jako rzecz tania i plastikowa o żywotności równej czasu pracy baterii Seiko postanowiło powrócić do zegarków elektronicznych HIGH END, wiec po 37 latach od premiery 06LC wychodzi model SDGA… Wiadome jest, że pewnych rzeczy nie da się na nowo wymyślać – tym razem jednak się udało!

Zastosowano w tym zegarku najwyższej klasy wyświetlacz EDP ( elektroniczny papier ) , który swoją czytelnością bije na głowę jakiekolwiek inne zegarki elektroniczne, czy tez wskazówkowe. Czytelność jest na poziomie dobrze zadrukowanego pisma. Czy byli pierwsi stosując tego typu wyświetlacz ? Nie, ale inni producenci stosowali wyświetlacz z gotowymi segmentami tak jak ma to miejsce w zwykłych elektronicznych zegarkach. Ten natomiast jako pierwszy ma zastosowany EPD z DOT-MATRIX, czyli maleńkich punkcików które w zależności od potrzeb wypełniają się elektronicznym tuszem. Tych punktów na tym małym wyświetlaczu jest 80 tysięcy, więc bez łupy lub wybitnie dobrego wzroku nie widać żadnych pikseli. Wyświetlane cyfry wyglądają jak bardzo wysokiej jakości druk, a grafika jak szkic ołówkiem. Wielką przyjemnością jest patrzenie na godziny przedstawione w formie kart do gry.

Specyfikacja :

Koperta z nierdzewnej stali szlachetnej dodatkowo utwardzana
Bransoleta ze stali nierdzewnej z pełnych ogniw
Szkło szafirowe antyrefleksyjne o grubości 2,5mm
Bateria solarna
Czas pracy po wejściu w tryb uśpienia, to 41 miesięcy. W tym. Zasie zegarek jest codziennie synchronizowany z zegarem atomowym i jest gotowy do użytku w każdej chwili
Dokładność bez synchronizacji : +/-10 sekund miesięcznie
5 stylów wyświetlania czasu + czas światowy
3 alarmy w tym jeden tygodniowy
10 Bar – wodoodporność
Podświetlenie w starym stylu, śle zamiast żarówek są dwie diody LED
Kalendarz
Wymiary 45x 46 x 9.5mm
Waga 138g
Cena 98.000 jenów

Skąd się bierze rewelacyjny czas pracy na baterii ? Stąd, że do wyświetlania obrazu nie jest potrzebny prąd. Prąd jest potrzebny tylko do zmiany obrazu. Każdy kto miał do czynienia z elektronicznym papierem (e-obok) to wie, że czas zmiany ekrany potrafi trwać nawet kilka sekund. I tu znowu ukłon w stronę tego zegarka, bo czas potrzebny na zmianę wyświetlenia jest mniejszy niż sekunda i dzięki temu jest możliwość wyświetlenia sekundnika.

Podsumowując :

Zegarek ten jest Rolexem świata elektroniki.
Wykonanie, obsługa, czytelność i wygoda na najwyższym poziomie.

Autor: Tomasz Pomorski – źródło www.czasofile.pl