„CZAS NA GŁĘBOKOŚCI” – Mateusz Piechnik na Festiwalu „It’s All About Watches”

Szanowni Państwo. Mamy ogromną przyjemność przedstawić kolejnego gościa II edycji Festiwalu „It’s all about watches”. W tym roku podczas naszej imprezy będzie miała miejsce premiera książki Mateusza Piechnika, „CZAS NA GŁĘBOKOŚCI”. Mateusz oþrócz obecności na targach, poprowadzi wraz z Arkadiuszem Pawełkiem wykład, którego tematem będzie „Fenomen zegarków do nurkowania”.

Poniżej kilka słów od autora książki:

Czas na głębokości – Historia i rozwój zegarków do nurkowania”

Pomysł na tę publikację narodził się z marzenia, aby stworzyć poradnik dla coraz szerszego grona miłośników tych bardzo charakterystycznych zegarków. Zegarki nurkowe weszły do użytku kilkadziesiąt lat temu jako niezbędne narzędzie pracy ówczesnych nurków. Dzisiaj, mimo że ich praktyczna funkcja została w znacznym stopniu zredukowana przez elektroniczne komputery nurkowe, nadal fascynują rzesze kolekcjonerów na całym świecie. To, co stoi za ich popularnością to nie tylko niepowtarzalny design, ale przede wszystkim autentyczność ich pochodzenia, potrzeb, dla których powstały i funkcjonalność, która wynikała z zadań, do jakich były przeznaczone.


„Czas na głębokości” w warstwie historycznej obejmuje okres od połowy XIX wieku, na, kiedy datuje się pierwsze udane próby uszczelniania zegarków, do czasów współczesnych, czyli drugiej dekady XXI wieku. Prezentując tą niemal 170-letnią historię, starałem się opisać wszystkie istotne procesy, jakie doprowadziły do powstania zegarków zdatnych do użytku pod wodą oraz ich dalszego rozwoju. Jest to również historia ludzi, którzy byli pionierami w tej dziedzinie i dzięki którym zegarmistrzostwo wkroczyło na niedostępne wcześniej obszary naszej planety ukryte pod powierzchnią oceanów.


Wierzę, że książka, która niedługo trafi na Państwa ręce, będzie dla wielu z Was początkiem własnych poszukiwań, inspiracją dla tworzenia kolekcji lub po prostu miłym „towarzyszem” na długie zimowe wieczory.


Z Poważaniem
Mateusz Piechnik